Jak prawidłowo podłączyć wtyczkę

Nieprawidłowe podłączenie wtyczki może spowodować wypadki elektryczne. Aby tego uniknąć, należy upewnić się, że wszystkie przewody są prawidłowo podłączone, a śruby zacisków są dokręcone. Możliwe jest wykonanie tej pracy samodzielnie, ale z reguły najlepiej powierzyć ją profesjonaliście.

Krok 1: Zdejmij izolację

Jeśli masz wtyczkę z trzema bolcami, musisz zdjąć izolację wokół każdej żyły przewodu. Możesz to zrobić za pomocą noża i szczypiec bocznych lub używając narzędzia do zdejmowania izolacji z drutu (trzeba to zrobić ostrożnie, aby nie przeciąć poszczególnych splotów drutu).

Krok 2: Podłączenie przewodów

Następnie owiń każdą skręconą żyłę kabla wokół odpowiedniego zacisku słupowego. Może to być zarówno zacisk śrubowy, jak i zacisk kablowy mocowany śrubami, a następnie włóż żyły do odpowiedniego zacisku. Następnie należy skręcić końcówki przewodów tak, aby były ciasno ze sobą skręcone, a następnie dokręcić śruby. Nie należy ich zbytnio dokręcać, gdyż może to spowodować uszkodzenie gwintu śruby.

Krok 3: Podłącz przewody do zacisków

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem okablowania wtyczki jest podłączenie przewodu uziemiającego, neutralnego i pod napięciem w odpowiedniej kolejności. Przewód uziemiający powinien być najdłuższy, aby zapewnić, że jest ostatnim, który się rozłączy, jeśli przypadkowo wyciągniesz przewody z wtyczki.

Jest to dobry pomysł zarówno dla bezpieczeństwa jak i wygody. Dodatkowo, jeśli masz więcej niż jedną wtyczkę na obwodzie, ułatwia to podłączenie wszystkich wtyczek po kolei.

Można również okablować wtyczkę, mocując goły drut do podstawy skrzynki elektrycznej, a następnie owijając go wokół jednej ze srebrnych śrub po lewej lub prawej stronie skrzynki. Powinieneś zostawić wystarczająco dużo ogona, aby dołączyć zieloną lub czarną śrubę na dole pudełka, aby uziemić wtyczkę i pudełko.

Krok 4: Podłącz gorące przewody

W czterobiegunowej wtyczce 220, czerwony gorący przewód powinien być podłączony do dolnego zacisku w kształcie litery “L”, biały gorący przewód do górnego zacisku naprzeciwko niego, a czarne gorące przewody do jednego z dwóch bocznych gorących zacisków. Można również zastosować tę technikę w przypadku wtyczki pięciobiegunowej z przewodem gorącym pośrodku oraz przewodami neutralnym i uziemiającym po bokach, ale zawsze należy sprawdzić, czy są one prawidłowo podłączone przed uruchomieniem wtyczki.

Aby połączyć wtyczkę z przewodem, należy zdjąć około 5/8″ izolacji z końca każdego przewodu. Można to zrobić za pomocą ostrego noża i szczypiec bocznych lub za pomocą noża i narzędzia do ściągania izolacji z przewodów. Jest to bezpieczniejsza metoda niż cięcie wszystkich przewodów prosto, ponieważ zapobiegnie to poluzowaniu lub wypadnięciu miedzianych żył. Pozwala to również na usunięcie plastikowej izolacji z kolorowych przewodów bez ich nacinania i jest mniej podatne na uszkodzenie zacisków w procesie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *