Jak okablować wyłącznik dwustopniowy

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale magentoporadnik.pl

Jednym z najprostszych urządzeń elektrycznych jest przełącznik. Kiedy przełącznik jest zamknięty, prąd przepływa przez podłączone do niego przewody i włącza się światło lub urządzenie. Gdy wyłącznik jest otwarty, prąd nie ma dokąd płynąć i światło lub urządzenie wyłącza się. Dlatego wyłączniki są jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń elektrycznych w domu.

Wyłącznik dwustopniowy to urządzenie łączące dwa wyłączniki w jedną całość, zazwyczaj w celu sterowania punktem świetlnym i urządzeniem. Ten typ wyłącznika jest czasami nazywany wyłącznikiem dwudrożnym lub dwustopniowym.

Aby zainstalować przełącznik dwustopniowy, będziesz musiał znać podstawowe okablowanie w swoim domu. Będziesz również potrzebował kilku narzędzi i odrobiny cierpliwości.

Najpierw zdejmij płytę osłonową przełącznika i przyjrzyj się obwodowi. Powinny być dwa przewody, które łączą się z każdym zaciskiem śrubowym z boku przełącznika. W większości przypadków są to przewody zasilające ze źródła zasilania (tj. czarne lub białe przewody gorące).

Zwróć uwagę, który z nich jest który. Pomoże Ci to później.

Następnie sprawdź końcówki każdego przewodu gorącego obwodu i upewnij się, że są w dobrym stanie. Jeśli nie są, trzeba będzie je przyciąć lub zdjąć z nich około pół cala izolacji, używając do tego celu pasków do ściągania izolacji.

Kiedy to zrobisz, pamiętaj, aby uformować koniec każdego przewodu w pętlę, a następnie owinąć go wokół jednego z zacisków śrubowych na przełączniku. Dzięki temu przewody będą miały dodatkowy uchwyt, który utrzyma je w miejscu.

Aby zakończyć, schowaj przewody do skrzynki przełącznika. Gdy już będą na miejscu, przymocuj przełącznik do skrzynki i zabezpiecz śrubami.

Teraz powinieneś być gotowy do włączenia przełącznika i sprawdzenia, czy działa prawidłowo. Jeśli nie, trzeba będzie rozwiązać problem i ustalić, czy przełącznik jest w prawidłowej pozycji.

Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, zapoznaj się ze schematem elektrycznym lub książką na temat okablowania mieszkaniowego. W razie wątpliwości co do położenia przełącznika można nawet wezwać elektryka.

Po ustaleniu właściwego położenia każdego przełącznika, załóż z powrotem płytę osłonową. Następnie włącz wyłącznik dla danego wyłącznika i przetestuj go. Jeśli działa, to jesteś gotowy, aby przejść do następnego kroku.

Drugim krokiem w okablowaniu podwójnego wyłącznika jest podłączenie dwóch kabli, które pochodzą z panelu wyłącznika do dwóch zacisków wejściowych pierwszego wyłącznika. Musisz zwrócić uwagę na etykiety na tych zaciskach, aby móc zidentyfikować, które kable są pod napięciem, a które neutralne.

Po wykonaniu tego połączenia, możesz podłączyć dwie żyły neutralne każdego kabla do żył neutralnych pierwszych kabli z panelu wyłączników. Dzięki temu przewody neutralne będą biegły prosto przez wyłącznik i do sterowanego przez niego urządzenia lub punktu oświetleniowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *