Jak podłączyć amperomierz do spawarki

Użycie amperomierza na spawarce jest dobrym sposobem na sprawdzenie napięcia wyjściowego urządzenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy napięcie wyjściowe spawarki jest dobrą miarą ilości prądu elektrycznego, możesz użyć amperomierza, który pomoże Ci wykonać obliczenia. Amperomierz może być również użyty do pomiaru zwartych elektrod.

Amperomierz jest zwykle podłączony w obwodzie spawalniczym przez wysokoprądowy bocznik. Bocznik ten zapewnia prądowi spawania drogę o niskiej rezystancji do elektrody. Bocznik powinien mieć odpowiednią wartość znamionową dla prądu, który będzie wytwarzał.

Multimetr może być również użyty do pomiaru napięcia wyjściowego spawarki. Należy jednak zauważyć, że rzeczywiste napięcie wyjściowe spawarki jest widoczne dopiero po wykonaniu spawania.

Bardziej praktycznym sposobem sprawdzenia napięcia wyjściowego spawarki jest użycie banku obciążeń. Bank obciążenia można znaleźć w wielu maszynach. Indukcyjne banki obciążeniowe składają się z cewek, natomiast rezystancyjne banki obciążeniowe składają się z rezystorów. Podczas sprawdzania napięcia wyjściowego spawarki należy sprawdzić przód i tył banku ładunków. Napięcie wyjściowe maszyny jest wyświetlane na przedniej części banku obciążeniowego. Kontrolka zasilania z przodu banku obciążeniowego powinna być włączona.

Panel HMI (human-machine interface) to dotykowy panel, na którym wyświetlane są różne ustawienia spawarki. Za pomocą tego panelu można również zmieniać ustawienia spawarki. Jest on doskonałym źródłem informacji dla operatora i powinien być w pełni wykorzystany. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy nie są zaznajomieni z elementami sterującymi maszyny.

Główny wyłącznik spawarki służy do włączania i wyłączania zasilania elektrycznego. Aby sprawdzić napięcie prądu w spawarce, podłącz przewód amperomierza do zacisków wyjściowych spawarki.

Istnieją dwa główne tryby pracy, a mianowicie tryb AUTO i tryb MANUAL. Tryb AUTO jest standardowym trybem pracy. W tym trybie kondensator wyjściowy jest automatycznie dostosowywany do mocy Operacyjnej. Wskaźnik POWER będzie migał na biało, gdy urządzenie zostanie podłączone do zasilania. Tryb MANUAL jest taki sam, ale jest używany do procedur testowych.

Diody LED miernika powinny być umieszczone w odpowiednim miejscu dla uzyskania najbardziej efektywnych odczytów. Na przykład, amperomierz na przewodzie masy powinien odczytywać zero omów. Woltomierz na dodatnim przewodzie powinien wskazywać tę samą liczbę. Omomierz powinien wskazywać nieskończoną ilość omów.

Wskaźnik POWER będzie migał tylko wtedy, gdy urządzenie rzeczywiście pracuje. Możesz również sprawdzić wyjście urządzenia, podłączając sondy do dodatnich i ujemnych zacisków spawarki. Jeśli wyświetlane napięcie jest takie samo jak na płycie czołowej spawarki, być może masz zwarty przewód masy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *