Jak podłączyć pompę do nawadniania

Pierwszym krokiem w podłączeniu pompy do nawadniania jest zapewnienie, że wszystkie złącza są szczelne. Ten krok jest kluczowy i może sprawić lub złamać wydajność pompy wodnej.

Pompy do nawadniania przemieszczają wodę z niższego poziomu na wyższy, zwykle w celu podniesienia ciśnienia lub podniesienia głowicy ciśnieniowej na określoną wysokość, aby woda mogła być zraszana na uprawy za pomocą systemów rurowych (zraszaczy). Wymagany przepływ wynosi od 1 litra na sekundę do 2 litrów na sekundę w przypadku normalnego podnoszenia do 40 litrów na sekundę w przypadku zraszania i może być większy w szczególnych sytuacjach.

Przy wyborze pompy do potrzeb nawadniania, należy wybrać model, który ma dobrą krzywą przepływu i moc znamionową. Są to dwie główne zmienne, które będą miały wpływ na wydajność pompy.

Krzywa wydajności pompy to wykres, który ilustruje przepływ i ciśnienie wyjściowe pompy. Składa się z kilku zakrzywionych linii i kilku linii prostych, które przecinają te krzywe.

Linie zakrzywione reprezentują różne wielkości wirnika, a liczba linii prostych przecinających krzywe reprezentuje moce znamionowe silnika dostępne dla tej pompy. Linie te są używane razem do określenia najlepszego rozmiaru wirnika i mocy silnika, które można wybrać dla pompy w oparciu o wymagania GPM, TDH i BHP.

Można znaleźć te krzywe wydajności dla większości pomp w Internecie, a także można skontaktować się z lokalnym dealerem pomp, aby uzyskać kopię. Po uzyskaniu krzywej pompy i linii mocy, należy przejrzeć je w celu określenia wielkości wirnika i mocy silnika, które będą potrzebne dla konkretnego źródła wody i zastosowania.

Istnieje kilka sposobów na podłączenie pompy do nawadniania, ale najczęstszą metodą jest podłączenie pompy do automatycznego przełącznika lub timera. Przełącznik lub timer włączy pompę, gdy będzie potrzebna i wyłączy ją w ustalonym wcześniej odstępie czasu.

Korzystanie z automatycznego przełącznika jest często łatwiejsze niż korzystanie z ręcznego przełącznika, ale ma swoje wady. Na początek, przełącznik musi być ogromny, aby pomieścić wszystkie wymagania mocy pompy. Mała pompa, zwłaszcza zatapialna, nie zmieści się przez ten typ przełącznika bez spowodowania uszkodzenia pompy i ewentualnie narażenia jej bezpieczeństwa.

Niektóre pompy mają wbudowany niskonapięciowy obwód startowy, który automatycznie włączy pompę, gdy zostanie ona włączona przez sterownik nawadniania. Jeśli Twoja pompa nie ma wbudowanego tego obwodu, trzeba będzie zainstalować nowy przekaźnik lub przełącznik do sterownika.

Po podłączeniu pompy do automatycznego przełącznika lub timera, wszystko co musisz zrobić, to podłączyć okablowanie między przełącznikiem a sterownikiem nawadniania, aby podłączyć pompę do systemu nawadniania. Sterownik nawadniania będzie następnie automatycznie włączyć pompę, gdy włącza zawór, a pompa rozpocznie rysunek w wodzie ze studni lub strumienia, że jesteś stukanie do nawadniania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *