Jak okablować podwójny wyłącznik dwuprzewodowy

Podwójny przełącznik dwudrożny jest kombinacją dwóch przełączników, które kontrolują jedno urządzenie (zwykle żarówkę lub wentylator). Działa w podobny sposób jak przełącznik jednokierunkowy, ale z dwoma pozycjami. Jest to ważne, jeśli chodzi o oświetlenie i inne urządzenia elektryczne, gdzie możesz chcieć kontrolować ten sam element z dwóch różnych miejsc.

Podstawowe schematy połączeń są poniżej:

Najczęstszą konfiguracją okablowania dla przełącznika dwudrożnego jest posiadanie zacisku COM jednego przełącznika podłączonego do L1 drugiego przełącznika i zacisku COM pierwszego przełącznika podłączonego do L2 drugiego przełącznika. Jest to standardowa konfiguracja okablowania dla przełączników dwudrożnych i jest łatwa do wykonania.

W tym obwodzie, jeśli przełączysz któryś z przełączników, światło się zmieni. Gdy COM przełącznika podłączonego do L1 jest włączony, wtedy łączy się z zaciskiem COM żarówki i światło się zapali. Jeśli przełączymy COM przełącznika podłączonego do L2, wtedy połączy się on ponownie z zaciskiem COM żarówki i światło zgaśnie.

Ten typ okablowania jest również znany jako sterowanie 3-przewodowe i jest dobrą opcją, ponieważ wykorzystuje mniej przewodów niż inne metody. Jest zalecany, jeśli masz istniejący obwód oświetleniowy, ponieważ oszczędza miejsce i koszty okablowania.

Okablowanie podwójnego przełącznika dwukierunkowego może być trudne dla osób bez większego doświadczenia. Kluczem jest upewnienie się, że używasz przełącznika wysokiej jakości, najlepiej z gwarancją.

Zacznij od otwarcia pierwszej skrzynki przełącznika i zidentyfikowania, które przewody idą gdzie. Powinieneś mieć trzy okrągłe przewody z miedzianym lub czarnym zaciskiem śrubowym oraz dwa białe przewody neutralne z nakrętką. W zależności od marki przełącznika, mogą one być oznaczone brązową lub niebieską farbą. Pomocne jest oznaczenie wspólnego przewodu taśmą elektryczną w tym miejscu, aby łatwiej było go później zidentyfikować.

Po zidentyfikowaniu przewodów w pierwszej skrzynce przełącznika, skręć je wszystkie razem za pomocą nakrętki drucianej. Następnie weź przewód uziemiający z drugiej skrzynki przełączników i podłącz go do zielonej lub mosiężnej śruby na przełączniku w pierwszej skrzynce. Następnie skręć i zabezpiecz razem trzy przewody uziemiające w pierwszej skrzynce.

Aby zakończyć, załóż osłony przełączników i włącz zasilanie, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Jeśli nie jesteś pewien, poproś o pomoc profesjonalistę!

Wyłącznik dwukierunkowy to idealne rozwiązanie dla klatek schodowych i innych długich korytarzy lub dużych pomieszczeń, które mają wiele wejść. Pozwala on na sterowanie tym samym światłem z miejsca znajdującego się blisko dolnej części schodów lub z miejsca znajdującego się blisko górnej części korytarza.

Po przestawieniu przełącznika w pozycję ON, do przełącznika podłączony jest przewód pod napięciem oraz przychodzący przewód gorący. Przychodzący gorący przewód idzie do jednej śruby na przełączniku, a biały przewód z drugiej śruby idzie do światła lub wentylatora sufitowego, którym sterujesz.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *