Jak okablować świetlówkę Schemat

Świetlówki są formą lampy produkującej energię elektryczną, które są używane do zapewnienia światła w różnych ustawieniach przemysłowych i handlowych. Zapewniają one wyższy poziom jasności niż lampy żarowe i mogą działać znacznie dłużej. Proces, który sprawia, że lampa fluorescencyjna działa, różni się jednak od lampy żarowej.

Rura, w której znajduje się lampa fluorescencyjna, jest wypełniona gazem, a wewnątrz szklanej rury na obu jej końcach znajdują się elektrody. Elektrody to bimetaliczne paski, które zginają się pod wpływem ciepła, a prąd przepływa przez nie, gdy biegnie od jednej elektrody do drugiej. Prąd przeskakuje wtedy między paskami bimetalicznymi, zapalając gaz w rurze.

Lampa fluorescencyjna potrzebuje specjalnego obwodu sterującego do jej uruchomienia i pracy. Obwód ten dostarcza wysokie napięcie do uruchomienia lampy i reguluje przepływ prądu przez nią, kontrolując jej działanie. Pomaga również utrzymać stałą ilość prądu dla spójnego, stałego strumienia świetlnego.

Balasty

Istnieją dwa rodzaje balastów: magnetyczne i elektroniczne. Typ magnetyczny działa poprzez użycie zwoju drutu miedzianego do stworzenia pola magnetycznego, które zatrzymuje większość prądu elektrycznego, redukując go do poziomu wystarczającego do uruchomienia lampy. Może wahać się w zależności od grubości i długości drutu, więc ważne jest, aby użyć dobrej jakości statecznika magnetycznego.

Schemat okablowania świetlówki

Okablowanie świetlówki jest nieco skomplikowane, więc ważne jest, aby mieć jasne pojęcie o tym, jak działa lampa, zanim zaczniesz. Istnieje kilka różnych sposobów, aby to zrobić, ale oto kilka wspólnych podejść:

Zidentyfikuj kołki lub śruby przegubowe na oprawie świetlówki, szukając znaków ołówka rozmieszczonych identycznie jak otwory montażowe na kołku lub śrubie. Jeśli oprawa ma otwory na przewody, ostrożnie otwórz je za pomocą śrubokręta i szczypiec.

Zainstaluj nowy balast

Jeśli zmieniasz typ balastu w swojej oprawie, ważne jest byś postępował zgodnie z instrukcją na nowym balastzie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wymieniasz statecznik OEM. Musisz zidentyfikować odpowiednie przewody na nowym stateczniku i odciąć wszystkie inne przewody, które do niego nie pasują.

Podłącz zasilanie sieciowe do zacisków statecznika (zwykle oznaczonych symbolem “Y” lub “+”). Zazwyczaj odbywa się to poprzez podłączenie dodatniego napięcia zasilania z gniazdka ściennego w domu do jednego zacisku balastu i ujemnego napięcia zasilania z tego samego gniazdka do drugiego zacisku. Zapewni to zgodność napięć w przychodzącym zasilaniu sieciowym i na wyjściu lampy.

Zamontuj oprawę do kołka rozporowego lub śruby kolankowej w suficie i upewnij się, że przewód uziemiający jest mocno podłączony do metalowej sufitowej puszki elektrycznej lub przepustu. Jeśli twoje oprawy nie mają przewodu uziemiającego, będziesz musiał go poprowadzić samodzielnie.

Podłącz ponownie przewody do opraw, upewniając się, że są one odpowiednio zaizolowane i że połączenia pasują do siebie. Należy również ponownie podłączyć połączenie na przełączniku ściemniacza, jeśli ma to zastosowanie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *