Jak podłączyć żarówkę LED 12v

Jeśli chodzi o okablowanie 12v żarówki ledowej, istnieje wiele różnych opcji. Najczęstszym sposobem okablowania świateł LED jest użycie połączenia szeregowego. Ta metoda jest najprostsza i najbardziej niezawodna, ponieważ moc jest dzielona przez wszystkie diody LED w obwodzie.

Istnieje również kilka zalet korzystania z połączenia równoległego. Po pierwsze, pozwala ono na połączenie kilku diod LED razem, co jest przydatne, gdy chcemy oświetlić duży obszar lub nadać mu atrakcyjny wygląd. Inną zaletą połączenia równoległego jest to, że jest ono bardziej wydajne niż połączenie szeregowe, ponieważ zasilanie musi przebiegać tylko przez jeden przewód.

Najpierw musimy ustalić, jak diody LED będą podłączone do naszego zasilacza. Jest to ważne, ponieważ może określić, jak będziesz je okablowywać.

Jeśli diody LED mają być podłączone w konfiguracji szeregowej, podłącz wszystkie dodatnie elektrody (czerwone) diod LED do dodatniego zacisku w zasilaczu i wszystkie ujemne elektrody (czarne lub białe) do ujemnego zacisku. Dzięki temu zasilacz nie będzie się zbyt szybko rozładowywał.

Po ustaleniu, jak okablować swoje diody LED, nadszedł czas, aby zdecydować, jak podłączysz je do reszty systemu oświetlenia 12v. Możesz użyć splicerów, lub po prostu podłączyć diody do istniejącego systemu zasilania.

Możesz również zdecydować się na podłączenie ich do przełącznika dwudrożnego, abyś mógł kontrolować światła z wielu miejsc. Jest to szczególnie pomocne, jeśli dodajesz światła do sypialni lub innego pokoju, gdzie możesz potrzebować wyłączyć światła podczas snu.

Kiedy podłączasz swoje światła do przełącznika dwudrożnego, musisz wziąć pod uwagę spadek napięcia przewodów, których używasz i prąd pobierany przez diody LED. Na szczęście większość diod LED 12v została zaprojektowana do obsługi tylko minimalnych ilości prądu, więc nie powinno to być problemem.

Następnie musimy ustalić, jak długie będą przewody od każdego światła. To pomoże nam określić, jaki przekrój przewodu musimy zastosować.

Drut powinien być wykonany z miedzi, ponieważ bardzo dobrze przewodzi prąd. Jest również bardzo trwały i ma niską korozyjność.

Powinieneś również upewnić się, że używasz drutu, który jest w stanie obsłużyć całkowity prąd, którego oczekujesz od swojej listwy. Może to być trudne do obliczenia, ale jest niezbędne do niezawodnego działania.

Na przykład, jeśli spodziewasz się użyć 20mA na każde światło, to twoje przewody powinny być oceniane na 150ohm lub więcej. Rezystory o takiej wartości prądu można znaleźć w dziale elektroniki w lokalnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Okablowanie diod LED nie jest bardzo skomplikowane, a większość elementów można kupić w lokalnym sklepie z narzędziami. Do wykonania instalacji wystarczy zwykle kilka złączek i trochę drutu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *