Jak podłączyć balanser do akumulatora litowego

Użycie balansera może uchronić Twoją baterię przed uszkodzeniem. Zazwyczaj jest on używany do wyrównywania napięcia ogniw pakietu. Może być również używany do monitorowania napięcia każdej celi. Podczas ładowania akumulatora, balanser rozładowuje ogniwa o wysokim napięciu, aby zrównoważyć resztę pakietu.

Podczas równoważenia pakietu ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich instrukcji. Zapewni to zrównoważenie baterii i nie spowoduje ich uszkodzenia podczas ładowania. Jeśli w Twoim akumulatorze brakuje jednej celi, balanser może być wrażliwy na napięcie tej celi. Jednakże, nadal będzie działać. Będzie to tylko trwało trochę dłużej.

Balanser działa podobnie jak pompka. Gdy ogniwo osiągnie napięcie 4,25 V, balanser włącza się. Następnie pobiera nadmiar energii i rozprowadza ją do wszystkich niższych ogniw. Pomaga to przedłużyć żywotność pakietu. Im wyższa energia zgromadzona w najwyższym ogniwie, tym więcej mocy może przekazać cały pakiet. Jest to ważne, ponieważ przeładowanie lub nadmierne rozładowanie może zniszczyć ogniwa.

Do zrównoważenia pakietów akumulatorów litowych można użyć balansera. Są one bardzo tanie i mogą być w każdej chwili podłączone do akumulatora. Przydają się zarówno do akumulatorów trzy sekcyjnych, jak i dwu sekcyjnych. Mogą zbalansować każdy rodzaj baterii litowej, w tym baterie litowo-jonowe, litowo-polimerowe i li-ion.

Większość balanserów jest oparta na mikroprocesorze. Oznacza to, że mogą one obsługiwać bardzo wysokie prądy rozładowania. Prąd ten może wynosić od kilku miliamperów do kilkudziesięciu amperów. Jeśli używasz balansera, upewnij się, że prąd płynący przez przewody balansera jest większy niż rozładowania upływowe ogniw. Jeśli rozładowania upływowe są większe niż prąd balansera, balanser nie będzie w stanie uratować akumulatora.

Balanser akumulatorów litowych jest bardzo prostym urządzeniem. Akumulatory w pakiecie są połączone szeregowo, a balanser równolegle. Balanser jest odłączany w momencie, gdy diody świetlne w ogniwach zgasną. Balanser służy do wyrównania napięcia w sekcjach ogniw, pomoże też utrzymać poziom kubków.

Złącza balansera są czasem mylące. Na przykład wiele baterii ma wtyczkę 4-pinową lub 5-pinową. W takim przypadku przewód ujemny (-) idzie do dolnej części złącza. Następny przewód łączy się z następnym dodatnim ogniwem w pakiecie. Ostatni przewód jest podłączony do ostatniego ogniwa dodatniego.

Ogólnie rzecz biorąc, pakiet akumulatorów składa się z trzech ogniw. Każde ogniwo ma przewód dodatni i przewód ujemny. Podłączasz przewody po dodatniej stronie ogniw do najbardziej zewnętrznej zakładki na balanserze. Podłączasz przewody balansu po przeciwnych stronach ogniw. Następnie możesz ładować poszczególne ogniwa. Kilka firm produkujących akumulatory ma swoje własne złącza balansowe. Dlatego też na akumulatorach znajdziesz różne złącza. Najczęściej spotykane typy to wtyk balansowy i kran balansowy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *