Jak podłączyć gniazdko do skrzynki

Energia elektryczna jest dostarczana do domu przez linie energetyczne i centralną skrzynkę wyłączników. System ten umożliwia prawidłowe funkcjonowanie gniazdek, wyłączników i innych urządzeń elektrycznych.

Jeśli chcesz dodać gniazdko do pokoju lub musisz wymienić uszkodzone gniazdko, najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest podłączenie przewodów w istniejącej skrzynce przyłączeniowej. Metoda ta jest stosunkowo niedroga i bezpieczna, o ile przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zanim zaczniesz, zlokalizuj puszkę, którą planujesz wykorzystać i sprawdź, czy spełnia ona wymagania przepisów. Jeśli puszka jest osadzona w ścianie zbyt głęboko, może być konieczne zainstalowanie pierścienia przedłużającego puszkę.

Gdy już zlokalizujesz puszkę, zmierz ją względem suchej zabudowy i zaznacz ołówkiem, aby móc wyciąć otwór w suchej zabudowie, w którym chcesz ją zainstalować. W zależności od puszki, możesz przeprowadzić kabel przez otwór w suchej ścianie i włożyć go do puszki lub po prostu przymocować puszkę do suchej ściany za pomocą śrub.

Kabel, którego używasz powinien być co najmniej 14-2 Romex(r), który jest przystosowany do zasilania do ośmiu gniazd na obwód. Ten typ kabla jest zazwyczaj używany w większości domów i jest częstym wyborem do okablowania gniazd, chociaż 12-2 Romex(r) może być również używany.

Określ obciążenie, jakie będzie obsługiwane przez nowe gniazdko, ustalając ilość prądu, jakiej będzie ono potrzebowało. Na przykład, jeśli gniazdo będzie używane tylko dla kilku małych lampek, można zainstalować mniejszy kabel, taki jak skrętka miedziana.

Przygotuj przewody do podłączenia do gniazdka

Podłącz złącze przewodów, zgodnie z instrukcjami producenta, do każdego z gołych (neutralnych) i czarnych (gorących) przewodów w gniazdku. Należy również podłączyć zielony pigtail (lub pigtail uziemiający) do przewodów uziemiających gniazdka oraz do przewodów uziemiających obwodu.

Owiń kilka skrętów taśmy elektrycznej wokół końca każdego z przewodów, zanim je zaizolujesz. Po założeniu zaślepek, przeciągnij pigtaile z powrotem do puszki, pozostawiając co najmniej cal przestrzeni pomiędzy nimi a przewodami gniazda.

Następnie należy usunąć około 8 cali zewnętrznej powłoki kabla NM, aby odsłonić jego miedziany rdzeń. Przewód powinien zmieścić się w otworze w suchej ścianie i w puszce, ale może być konieczne lekkie przycięcie przewodów, jeśli są zbyt długie, by zmieścić się w otworze.

W zależności od tego, jak ułożone są przewody, może być konieczne użycie narzędzia do splatania przewodów, zaczynając od przewodów uziemiających. Jeśli trzeba będzie zdjąć izolację z końcówek przewodu gorącego i neutralnego, należy to zrobić ostrożnie.

Wprowadź przewody gniazdka do skrzynki elektrycznej, owijając je nakrętkami, aby je zabezpieczyć. Puszka powinna dać się wsunąć w otwór w suchej zabudowie, nie powodując zbytnich uszkodzeń ściany.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *