Jak podłączyć gniazdo w przyczepie kempingowej

Istnieje wiele sposobów na podłączenie gniazda w przyczepie kempingowej. Możesz użyć tego samego kabla, którego normalnie używasz w domu, możesz też kupić osobny przewód. Ten rodzaj przewodu nazywa się EHU lub Electrical Hook Up lead i służy do podłączenia przyczepy kempingowej do sieci 240 V.

Po pierwsze, sprawdź poziom napięcia. Można to łatwo zrobić za pomocą woltomierza, najczęściej spotykanym typem jest woltomierz “cyfrowy” z wyświetlaczem. Miernik odczytuje napięcie na każdym końcu kabla i pokaże Ci ile to jest woltów.

Następnie należy sprawdzić polaryzację. Może się okazać, że linia “pod napięciem” na przewodzie EHU jest odwrócona i że przyczepa kempingowa musi mieć podłączony “neutralny”, aby działać prawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że polaryzacja wtyczki i gniazda w przyczepie kempingowej jest inna niż polaryzacja przewodu EHU.

Po sprawdzeniu polaryzacji można spróbować użyć innego przewodu, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem. Jeśli to nie pomoże, może to być wina samego kabla lub gniazdka w przyczepie kempingowej.

Jeśli woltomierz wskazuje to samo na obu przewodach, to prawdopodobnie problemem jest kabel. Upewnij się, że połączenia z przyczepą kempingową i przewodem są czyste, ściśle dopasowane i nie poluzowują się. Możesz również sprawdzić, czy wokół zacisków akumulatora przyczepy kempingowej nie ma śladów korozji.

Na koniec sprawdź, czy masz odpowiednie gniazda, do których możesz podłączyć swoje akcesoria. Istnieją dwa główne rodzaje gniazd w przyczepach kempingowych: wtyczka 7 pinowa, która zasila tylko podstawowe oświetlenie oraz wtyczka 13 pinowa, która może zasilać bardziej złożone obwody elektryczne w przyczepie kempingowej, takie jak światła cofania, tylne światła przeciwmgielne i inne.

Możesz kupić różne gniazda do przyczep kempingowych online i w większości sklepów z częściami samochodowymi. Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ gniazdek kupić, możesz skontaktować się ze specjalistą elektrykiem i poprosić o poradę.

Najlepsze wtyczki do przyczepy kempingowej są wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ znacznie lepiej sprawdzają się przy wykonywaniu dobrych połączeń. Nierzadko mosiężne śruby i okucia z czasem ulegają uszkodzeniu, co powoduje, że połączenia stają się słabe i mniej niezawodne.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę spadek napięcia podczas okablowania przyczepy kempingowej, ponieważ może on wpłynąć na sposób działania elektryki. Dzieje się tak dlatego, że miedziane przewodniki we wtyczkach i gniazdach tracą dużo mocy podczas przemieszczania się przez kabel.

Dlatego też zawsze warto zlecić kontrolę instalacji elektrycznej wykwalifikowanemu elektrykowi przed wyjazdem na wakacje. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoje gniazdka nie zepsują się w przyszłości.

Istnieje również szereg adapterów umożliwiających podłączenie przyczepy kempingowej do zagranicznego źródła zasilania. Często można je wypożyczyć w biurze kempingu, ale można je również kupić w brytyjskich sklepach z akcesoriami do przyczep kempingowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *