Jak połączyć dwie baterie 12v

Połączenie dwóch akumulatorów 12v razem to prosty proces, który może być wykorzystany do zwiększenia pojemności amperogodzin systemu baterii lub zasilania urządzeń o wyższym napięciu. Musisz jednak upewnić się, że używasz właściwych metod łączenia, aby nie uszkodzić systemów akumulatorowych lub innych urządzeń elektrycznych.

Połączenia szeregowe i połączenia równoległe to dwa powszechne sposoby łączenia wielu akumulatorów szeregowo lub równolegle, a każdy z nich ma swoje zalety. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że łącząc akumulatory ze sobą, należy użyć kabla, który jest oceniany pod kątem napięcia i amperów, które będą przez niego przechodzić.

Aby połączyć dwa akumulatory 12v w szeregu, należy najpierw odłączyć ujemne zaciski istniejących akumulatorów, a następnie połączyć je ze sobą za pomocą kabla akumulatorowego. Jest to najlepszy sposób na połączenie dwóch akumulatorów 12v w szeregu, ponieważ pomoże zapobiec przepływowi jakiegokolwiek prądu z jednego akumulatora do drugiego.

Do tego typu połączenia będziesz chciał użyć kabla, który jest oceniany na co najmniej 30 amperów. Jeśli potrzebujesz więcej niż to, może być konieczne przejście do grubszego drutu.

Najczęstsze przewody o różnym przekroju używane do łączenia dwóch akumulatorów 12v w szeregu to 4 i 6 gauge. Przewody o przekroju 10 są zalecane dla większości pojazdów kempingowych i przyczep turystycznych, ponieważ są one przystosowane do 30 amperów.

Połączenia równoległe są popularnym wyborem dla sprzętu ładującego i innych urządzeń wymagających zasilania, ponieważ zwiększają pojemność akumulatora i czas pracy bez zmiany napięcia. Są one również przydatne w aplikacjach solarnych off-grid, gdzie możesz chcieć podnieść napięcie akumulatora do wyższych poziomów niż standardowy akumulator 12V.

W połączeniu równoległym sumuje się pojemności amperogodzin i limity prądu akumulatorów, aby stworzyć system akumulatorów o większej pojemności, który jest również bardziej wydajny energetycznie. Ważne jest, aby używać kabli do akumulatorów, które są dostosowane do napięcia i prądu, do którego są podłączone – niektóre akumulatory są podatne na zasiarczenie, gdy są połączone równolegle, ponieważ mają inną chemię niż ich odpowiedniki.

Podłączenie równoległego banku akumulatorów może być trudne, więc upewnij się, że używasz poziomu elektrycznego, aby upewnić się, że robisz to poprawnie. Zapobiegnie to użyciu niewłaściwych kabli do podłączenia akumulatorów i spowoduje problemy z systemem.

Jeśli nie jesteś pewien, jakiego kabla użyć, sprawdź schemat połączeń na swoim banku akumulatorów lub skontaktuj się z nami z pytaniami. Możemy doradzić Ci, co jest odpowiednie dla Twojej instalacji i zapewnić bezpłatną wycenę.

Będziesz potrzebował kabla do akumulatora, który ma dwa zaciski pierścieniowe, jeden dodatni i jeden ujemny. Tego typu kabel można znaleźć w większości sklepów z artykułami żelaznymi lub w internecie u producentów akumulatorów.

Kabel służy do połączenia ujemnych biegunów akumulatora ze sobą, a następnie z dodatnim biegunem innego akumulatora. W tym celu należy odkręcić grzechotką lub śrubokrętem zacisk ujemny akumulatora i przewlec go przez zacisk pierścieniowy kabla, a następnie ponownie przykręcić go do zacisku ujemnego akumulatora.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *