Zastosowanie bezpiecznika do ochrony obwodu jest skutecznym i opłacalnym sposobem ochrony domu lub firmy przed przeciążeniem lub zwarciem. W przeszłości bezpieczniki były używane prawie wyłącznie w obwodach elektrycznych, ale dziś można je również znaleźć w urządzeniach gospodarstwa domowego.
W skrócie, bezpiecznik jest małym metalowym przewodem, który przenosi znamionową ilość prądu w przypadku zwarcia. Gdy prąd przekracza wartość znamionową, metalowy drut topi się i przerywa przepływ prądu. Standardowy bezpiecznik może wymagać dwukrotności prądu znamionowego, aby przepalić się w ciągu jednej sekundy, natomiast bezpiecznik szybkoprzepływowy potrzebuje dwukrotności prądu znamionowego, aby przepalić się w czasie krótszym niż jedna sekunda. Szybkość przepalenia bezpiecznika zależy od rodzaju materiału użytego do wykonania bezpiecznika oraz od ilości przepływającego przez niego prądu.
Bezpiecznik jest zwykle wykonany z cienkiego metalowego drutu, otoczonego powietrzem lub niepalną obudową. Rozmiar metalowego drutu zależy od tego, ile faz podłączasz i jaki całkowity prąd będzie przenoszony przez bezpiecznik. Największe bezpieczniki prawdopodobnie będą miały kilka małych pasków metalu ułożonych w szeregu, aby przenosić ładunek przez obwód. Konstrukcja elementu bezpiecznika może być ukształtowana w celu zwiększenia efektu grzewczego.
Szybkim testem bezpiecznika jest sprawdzenie napięcia między przewodem neutralnym a fazą. Jeśli napięcie jest takie samo jak w parze linii, bezpiecznik jest w dobrym stanie. Jeśli jednak nie jest, powinieneś skonsultować się z licencjonowanym elektrykiem. Będziesz musiał odpowiednio zwymiarować przewód i zmierzyć długość przebiegu.
Innym głównym powodem stosowania bezpieczników jest ochrona przed zwarciami. Zwarcie jest spowodowane przez uszkodzony przewód. W większości przypadków, jednofazowy obwód zasilania będzie miał przewód pod napięciem i przewód neutralny, ale system trójfazowy może mieć dwa przewody pod napięciem i brak przewodu neutralnego.
Najbardziej oczywistym powodem stosowania bezpiecznika jest ochrona przed przeciążeniem. Jednofazowy zasilacz może obsłużyć prąd o natężeniu 100A, natomiast 3-fazowy 380V. To za mało dla niektórych większych urządzeń domowych lub firmowych. Stąd inżynierowie opracowali systemy elektryczne, które pozwalają równomiernie rozłożyć obciążenie w całym budynku lub biurze. Należą do nich wyłączniki i bezpieczniki. Ponadto, niektórzy producenci stworzyli urządzenia ochronne, takie jak wyłączniki, RCD i MCB, aby sprostać tym potrzebom.
Konstrukcja i funkcja bezpiecznika zmieniła się od czasów wczesnej rewolucji przemysłowej. Istnieją tysiące dostępnych konstrukcji o określonym napięciu znamionowym i natężeniu prądu. Przykładowo, najszybciej przepalający się bezpiecznik na rynku może wymagać dwukrotności prądu znamionowego, aby przepalić się w 0,1 sekundy, podczas gdy bezpiecznik wolno przepalający się może wymagać dwukrotności prądu znamionowego, aby przepalić się przez dziesiątki sekund.
Jeśli nie jesteś pewien, jakiego typu bezpiecznika użyć do danego zastosowania, zapytaj elektryka. Większość bezpieczników jest dostępna w różnych wersjach, więc na pewno znajdzie się bezpiecznik odpowiedni dla Ciebie.
Podobne tematy