Jak podłączyć bezpiecznik 3-fazowy

Niezależnie od tego, czy instalujesz nowe urządzenie, podłączasz stare, czy pracujesz w domu, możesz chcieć wiedzieć, jak okablować bezpiecznik trójfazowy. Jeśli nie jesteś pewien, możesz chcieć skonsultować się z elektrykiem. Należy również zachować ostrożność, ponieważ okablowanie elektryczne jest niebezpieczne. Najlepiej jest wyłączyć główny wyłącznik podczas pracy nad obwodem elektrycznym.

System okablowania trójfazowego składa się w rzeczywistości z pięciu przewodów spiętych w kabel rozdzielczy. Sam obwód składa się z trzech przewodów pod napięciem i jednego przewodu neutralnego. Jest to bardzo powszechna konfiguracja zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. System ten jest również znany jako konfiguracja X, Y i Z. Jest on ogólnie identyfikowany przez swoje kolory. Większość nowoczesnych paneli serwisowych wykorzystuje 4-przewodową konfigurację Y. Jest to najczęściej spotykany układ, ale był on również stosowany w systemach niesymetrycznych.

Powinieneś być w stanie znaleźć schemat trójfazowego systemu okablowania na stronie internetowej lokalnego sklepu z artykułami gospodarstwa domowego. Pojedyncza linia będzie zazwyczaj używana do oświetlenia, natomiast dwie linie będą używane do większych obciążeń, takich jak klimatyzacja. Gniazdka często będą podłączone pomiędzy fazą a neutralnym lub neutralnym a ziemią.

Jeśli nie chcesz zadzierać z drabiną, możesz sprawdzić rachunek za media. Może to dać ci pewne pojęcie o tym, jaką moc wykorzystuje twoje gospodarstwo domowe. Jeśli nie masz licznika energii elektrycznej, zazwyczaj możesz znaleźć skrzynkę bezpieczników w garażu lub piwnicy. Jeśli to zrobisz, znajdziesz jednobiegunowy lub dwubiegunowy wyłącznik. Wyłącznik trójfazowy składa się z trzech końcówek wejściowych. Posiada uchwyt ułatwiający jego wyłączenie.

Zawsze warto sprawdzić swoje bezpieczniki pod kątem napięcia pod prądem. Jeśli twój nie jest przystosowany do napięcia, możesz wysadzić bezpiecznik. Możesz nawet zmierzyć rozmiar linii i długość wyłącznika, aby być pewnym. Może to być dobry moment na wymianę bezpiecznika. Należy również zwrócić uwagę na nazwę wyłącznika i jego lokalizację. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z zupełnie nowym urządzeniem.

Jedną rzeczą, której nie powinieneś robić jest mylenie pojedynczej fazy z trzema fazami. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli twoje bezpieczniki są oceniane dla innego napięcia. Podczas pracy na obwodzie 3-fazowym, możesz mieć trudności z odizolowaniem wadliwego bezpiecznika od pozostałych. W takim przypadku trzeba będzie zakupić oddzielną skrzynkę kontrolną. Można również kupić przedłużacz z wtyczką 3-fazową.

Najlepszą częścią systemu okablowania trójfazowego jest to, że jest on dość łatwy w instalacji. Będziesz musiał postępować zgodnie z instrukcjami producenta dla udanej instalacji. Jeśli nie jesteś pewien, powinieneś skontaktować się z elektrykiem, aby profesjonalista sprawdził panel dla Ciebie. Możesz być nawet mile zaskoczony tym, jak prosta może być instalacja obwodu 3-fazowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *