Jak podłączyć bezpiecznik różnicowy

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z majster-pmb.pl

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje bezpieczników, a mianowicie wyłącznik automatyczny i wyłącznik różnicowoprądowy (RCD). Wyłącznik automatyczny zapewnia ochronę przed bezpośrednim kontaktem między przewodem pod napięciem a metalową obudową urządzenia lub sprzętu elektrycznego. Natomiast RCD zapewnia ochronę przed bezpośrednim kontaktem przewodu pod napięciem z siecią przewodzącą prąd elektryczny. Oprócz ochrony przed dotykiem bezpośrednim, RCD pełni również funkcję urządzenia ochronnego.

Z kolei wyłączniki różnicowe łączą funkcje wyłącznika i RCD. Działają poprzez wykrywanie prądów różnicowych w przewodnikach energii elektrycznej. Gwarantują nieprzerwane zasilanie. Są obowiązkowe przy przebudowie instalacji elektrycznej. Są również drogie. Często są polecane przez fachowców. Nie zawsze jednak są stosowane w domach. W niektórych przypadkach połączenie RCD i wyłącznika automatycznego nie jest wystarczające. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego kredytu na wyłącznik automatyczny.

Wyłącznik automatyczny składa się z górnej części, która posiada płytki stykowe i dolnej części, która jest podłączona do linii z odbiornikami. Dolna część posiada styki i śrubę zaciskową. Możliwe jest sprawdzenie jakości mocowania za pomocą siły fizycznej. Ważne jest, aby wybrać wkładkę bezpiecznikową, która jest znamionowo odporna na potencjalny prąd zwarciowy każdej możliwej usterki. Wyłącznik automatyczny powinien mieć zdolność wyłączania odpowiednią dla wszystkich warunków. Ogólnie rzecz biorąc, zdolność wyłączania powinna być wyższa niż potencjalny prąd zwarciowy.

Ponadto napięcie znamionowe wkładki bezpiecznikowej powinno być minimum równe napięciu znamionowemu chronionego zespołu. Należy również zapewnić, aby prąd ciągły wkładki bezpiecznikowej wynosił maksymalnie 80% prądu znamionowego. W systemie niskiego napięcia konieczne jest również uwzględnienie naturalnej rezystancji wkładki bezpiecznikowej. Można to zrobić poprzez porównanie wartości rezystancji elementu eFUSE z rezystancją odniesienia. W celu wyczucia elementu eFUSE dostarczany jest zmienny generator prądu odniesienia (VXGEN). VXGEN dostarcza sygnał referencyjny, który jest proporcjonalny do rezystancji odniesienia. Wyjście generatora VXGEN jest dopasowane do napięcia na drugim węźle wejściowym wzmacniacza wykrywającego. Wartość rezystancji eFUSE może być regulowana za pomocą zmiennego generatora prądu odniesienia.

Alternatywnie, eFUSE może być wyczuwany przez bezpiecznik programowalny elektrycznie. W tym przypadku nóżka bezpiecznika elektronicznego wprowadza prąd wyczuwalny do bezpiecznika programowalnego elektrycznie. Urządzenie eFUSE może być porównywane z napięciem odniesienia za pomocą cyfrowo sterowanego zmiennego rezystora odniesienia. Dzięki temu można zaprogramować eFUSE i sprawdzić margines rezystancji.

W niektórych wcieleniach, bezpiecznik jest skonfigurowany do dostarczania prądu odniesienia do różnicowego wzmacniacza sensu. Napięcie na pierwszym węźle wejściowym wzmacniacza sensu jest napięciem odpowiadającym prądowi odniesienia generowanemu przez generator zmiennego prądu odniesienia. Następnie, napięcie na drugim węźle wejściowym jest równe prądowi odniesienia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *