Jak podłączyć kocioł

Podłączenie kotła jest ważną częścią systemu centralnego ogrzewania w każdym domu. Rozprowadza on ciepło w wodzie, co zapewnia gorący lub ciepły prysznic i utrzymuje ciepło w całym domu. Nie jest to jednak proste zadanie i może zająć trochę czasu.

Najpierw należy określić obszar w domu, w którym znajdzie się nowy kocioł. Jest to istotne dla wielkości i typu kotła, który wybierzesz, jak również dla instalacji rurowej, którą będziesz musiał zainstalować. Niezależnie od tego, czy instalujemy kocioł typu combi, systemowy czy też tylko grzewczy, wszystkie te modele wymagają różnych instalacji rurowych i elektrycznych. W przypadku modernizacji z kotła kombi na kocioł systemowy lub kocioł typu heat only, będzie to trwało o wiele dłużej, ponieważ trzeba będzie przeorganizować wszystkie instalacje hydrauliczne i elektryczne.

Zanim zaczniesz, upewnij się, że obszar, na którym chcesz umieścić kocioł, został zbadany i jest dla niego odpowiedni. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów, które mogą się pojawić.

Powinieneś również rozważyć położenie rur grzewczych i czy będziesz musiał je przenieść. Na przykład, jeśli zmieniasz kocioł olejowy na gazowy, być może będziesz musiał przenieść zbiornik oleju w bezpieczne miejsce.

Jako środek ostrożności należy zawsze sprawdzić ciśnienie gazu przed rozpoczęciem pracy. Jeśli tego nie zrobisz, możesz spowodować wyciek.

Następnie będziesz musiał podłączyć linię gazową do swojego kotła. Jest to praca, która wymaga umiejętności inżyniera. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z inżynierem lub firmą gazowniczą, aby uzyskać poradę, jak to zrobić. Przed rozpoczęciem pracy należy podłączyć przewód gazowy do zaworu gazowego i zakręcić korek. Zapobiegnie to wydostawaniu się gazu, co może spowodować pożar lub wybuch.

Po wykonaniu przyłącza gazowego będziesz musiał odciąć nowy ciąg rurowy przy zaworze odcinającym na głównym zasilaniu wodą i przedłużyć go do pośredniego podgrzewacza wody (zdjęcie 3). Rury miedziane można montować na sucho, używając odpowiednich złączek adaptacyjnych, kleju do rur i taśmy hydraulicznej.

Przy odcinaniu rurociągu użyj trójnika, który jest dostosowany do długości przebiegu i zawiera zawór odcinający na końcu. Będzie to element wielokrotnego użytku, który pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Gdy nowe rury są na miejscu, trzeba będzie dodać odpowiednią liczbę sutki riser do każdego obszaru domu, który musi być ogrzewany z wody. Aby to zrobić, będziesz potrzebował klucza i odpowiednich narzędzi.

Dobrym pomysłem jest użycie nypli 3/4 cala wyłożonych tworzywem sztucznym podczas podłączania przewodów wodnych do zbiornika, szczególnie w regionach, gdzie woda jest bardzo zmineralizowana lub gdzie wymagają tego lokalne przepisy. Są one znacznie łatwiejsze do przykręcenia niż solidna miedź i mogą spowolnić korozję.

Zamiast stosować zwykłe złączki, można użyć elastycznych złączek miedzianych, które są dostępne wszędzie tam, gdzie sprzedawane jest CPVC. Złączki te są zaprojektowane tak, aby nasuwać się na końce rur i są karbowane, więc nie będą się załamywać ani szczypać (Fot. 5 i 6). Są one również tańsze od litej miedzi, ale możesz potrzebować kilku dodatkowych narzędzi do pracy, więc bądź przygotowany.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *