Jak podłączyć ładowarkę motocyklową

Podczas jazdy motocyklem możesz potrzebować naładować niektóre urządzenia elektroniczne, takie jak telefon, GPS lub system audio. Na szczęście większość nowoczesnych motocykli jest wyposażona w ładowarki USB, które pozwalają na ładowanie urządzeń w podróży, nie zajmując dużo miejsca. Wielu motocyklistów narzeka jednak na fakt, że bateria ich motocykla zostaje rozładowana przez te ładowarki.

Jak podłączyć ładowarkę motocyklową

Akumulator jest bardzo delikatną częścią motocykla i trzeba o niego dbać, aby działał sprawnie. Istnieje kilka sposobów na naładowanie baterii motocykla, takich jak użycie trickle charger lub smart charger.

Niezależnie od tego, czy ładujesz akumulator kwasowo-ołowiowy, AGM czy litowy, musisz być ostrożny podczas podłączania ładowarki, ponieważ może to spowodować uszkodzenie motocykla, jeśli nie jest to zrobione prawidłowo. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, których możesz przestrzegać, aby upewnić się, że Twój akumulator nie zostanie uszkodzony, a ładowarka zostanie prawidłowo podłączona.

Najpierw należy wyjąć akumulator z motocykla. Uchroni to akumulator przed zbytnim nagrzaniem się podczas procesu ładowania. Zapobiega to również temu, aby kwas siarkowy, który uwalnia się podczas ładowania, nie skorodował żadnych części w motocyklu.

Następnie podłącz czerwony zacisk ładowarki do dodatniego bieguna martwego akumulatora. Pamiętaj, aby użyć kawałka drewna lub innej niemetalowej powierzchni do zamocowania zacisku, aby nie powodował on iskrzenia. Być może będziesz musiał powtórzyć ten krok dla każdego akumulatora, który chcesz przetestować.

Gdy będziesz gotowy do użycia ładowarki, podłącz czarny kabel i czerwony kabel. Upewnij się, że czerwony i czarny kabel są dopasowane do dodatnich i ujemnych zacisków akumulatora. Jeśli nie, twój akumulator będzie miał iskrę i może ewentualnie wybuchnąć.

Teraz, gdy masz prawidłowe połączenie, ładowarka będzie w stanie ładować akumulator i pokaże Ci, czy jest on w pełni naładowany czy nie. Powinno to zająć około 20 minut, aby w pełni naładować baterię i będziesz musiał to robić co jakiś czas, aby utrzymać baterię w dobrym stanie.

Jeśli Twój akumulator pozostawał podłączony do prądu przez dłuższy czas, prawdopodobnie zostanie rozładowany i Twój motocykl będzie miał problemy z uruchomieniem. Dzieje się tak, ponieważ wyjście amperowe ładowarki o natężeniu 0,5A lub 1A powoduje rozładowanie akumulatora nawet przy wyłączonym zapłonie motocykla.

Aby tego uniknąć, należy zainstalować przed ładowarką przełącznik, który wyłączy zasilanie, gdy nie jest ona używana. Zapobiegnie to rozładowywaniu akumulatora przez ładowarkę i będzie wyglądało znacznie lepiej na motocyklu, niż gdyby ładowarka była podłączona bezpośrednio do akumulatora.

Można również zakupić ładowarkę, która została zaprojektowana tak, aby posiadać rozłącznik. Ładowarki te są zazwyczaj droższe od standardowych, ale są tego warte, ponieważ nie będziesz musiał się martwić, że rozładują Twój akumulator.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *