Używanie amperomierza do pomiaru prądu elektrycznego w obwodzie nie jest trudne. Ustawienie amperomierza wymaga zaledwie kilku minut. Jednak dobrze jest zachować ostrożność przy obsłudze elementów elektrycznych. Duży prąd przepływający przez amperomierz może spalić przyrząd lub go zniszczyć.
Amperomierz może być używany do pomiaru prądu zmiennego lub stałego. Stosowany jest w obwodach zasilających oraz w budynkach biurowych. Miernik jest przeznaczony do pomiaru małej ilości prądu elektrycznego i nie powinien być używany do pomiaru dużych ilości prądu.
Amperomierz umieszcza się szeregowo z elementem w celu zmniejszenia obciążenia obwodu. Jeśli amperomierz nie jest prawidłowo podłączony, może znacznie dodać do rezystancji szeregowej. Może to również prowadzić do zniekształcenia odczytu. Rezystor bocznikowy jest używany do ochrony miernika przed tego typu problemami. Rezystory bocznikujące są powszechnie sprzedawane w postaci kalibrowanych prętów miedzianych. Są one również skonfigurowane tak, że pozostają podłączone do obwodu, gdy przełącznik selektora jest obracany.
Amperomierz jest zwykle umieszczany w czterech miejscach w obwodzie elektrycznym. Przewód dodatni jest podłączony do dodatniego zacisku źródła zasilania, a przewód ujemny jest podłączony do zacisku ujemnego. Czarny przewód jest zwykle podłączony do domowej sieci elektrycznej lub ujemnego zacisku akumulatora. Amperomierz może być podłączony do akumulatora lub do przewodu prowadzącego do akumulatora. Jeśli amperomierz jest podłączony do akumulatora, ważne jest, aby upewnić się, że miernik jest wyłączony przed odłączeniem akumulatora.
Amperomierz będzie miał zazwyczaj skalę po dalekiej prawej stronie miernika, która odpowiada maksymalnemu odczytowi prądu. Należy pamiętać, że liczba pełnej skali będzie się różnić w zależności od polaryzacji prądu i ustawienia miernika. W zależności od modelu miernika, liczba w pełnej skali może wynosić jeden, dwa lub pięć. Odczyt jest następnie mnożony przez ustawienie mnożnika zakresu. Ustawienie mnożnika dla amperomierza wynosi zwykle 20 000 O dla multimetrów analogowych bez wewnętrznego wzmacniacza. Wynika to z faktu, że impedancja amperomierza jest zazwyczaj mniejsza niż 0,1 oma.
Podczas pomiaru prądu zmiennego ważne jest umieszczenie czerwonej sondy w szczelinie mA miernika. Pozwoli to miernikowi odczytać różnice potencjałów w poprzek R2 i R3. Wskazówka amperomierza odchyli się po osiągnięciu pełnej skali miernika. Odchylenie to wymaga pomiaru prądu o natężeniu co najmniej 1mA. Czerwona sonda jest wtedy podłączona do odsłoniętego końca czarnego przewodu.
Jeśli mierzysz prąd stały, możesz podłączyć amperomierz do tego samego przewodu, którego używasz do baterii. Możesz również użyć czarnej sondy, aby dotknąć ujemnego zacisku baterii. Jest to ważne, ponieważ jeśli napięcie dotrze do wewnętrznych obwodów miernika, może to zrujnować jego działanie. Dobrym pomysłem jest użycie wyłącznika obwodu, aby wyłączyć obwód.
Podobne tematy