Potencjometr może być używany do regulacji głośności głośnika. Może być również użyty jako dzielnik napięcia lub do zmiany prądu w obwodzie.
Istnieją dwa rodzaje potencjometrów, liniowe i obrotowe. Te pierwsze są sterowane mechanicznie, natomiast drugie są uruchamiane elektrycznie. Posiadają jedną lub więcej ścieżek rezystancyjnych o stałej wartości na każdym końcu oraz trzeci zacisk zwany wycieraczką, którego położenie dzieli ścieżkę.
Ruchomy wycieraczek jest bardzo ważnym elementem potencjometru, ponieważ jest to punkt, w którym napięcie na pinie 2 zmienia się wraz ze zmianą oporu z jednego z końcówek (w zależności od położenia wycieraczki). W ten sposób można zbudować zmienny dzielnik napięcia przy użyciu jednego potencjometru, a wielkość napięcia na każdym końcu ścieżki będzie zależała od położenia wycieraczki, przy czym wartość ta zostanie odjęta od napięcia zasilania, dając napięcie wyjściowe.
Wybór właściwego typu potencjometru
Rodzaj ścieżki rezystancyjnej lub wzór oporu, jaki posiada potencjometr, określi, jakiego rodzaju jest to urządzenie. Istnieje wiele różnych typów toru rezystancyjnego lub wzorów, wszystkie z różnymi prawami, które określają ich właściwości. Są one znane jako liniowe, logarytmiczne i antylogarytmiczne.
Potencjometr liniowy jest najbardziej powszechnym i najczęściej stosowanym rodzajem toru rezystancyjnego lub wzoru, jaki posiada potencjometr lub reostat. Po wyregulowaniu wytwarza on charakterystyczną krzywą, która przedstawia linię prostą o takiej samej zmianie oporu na kąt obrotu na całej długości toru.
Jeśli szukasz podstawowego przykładu, jak podłączyć potencjometr do głośnika, powinieneś rozważyć ten prosty obwód. Układ ten opiera się na wykorzystaniu analogowego pinu wejściowego i cyfrowego pinu wyjściowego.
Aby stworzyć ten obwód, będziesz potrzebował multimetru, trochę drutu lutowniczego i komponentu elektronicznego, który można podłączyć do wyjścia cyfrowego. Możesz znaleźć te komponenty w większości sklepów z elektroniką i w Internecie.
Najpierw musisz podłączyć czerwony i czarny przewód od głośnika do odpowiednich rzędów na desce do krojenia. Rzędy te są oznaczone symbolami + lub – oraz czerwonym lub niebieskim paskiem.
Następnie musisz podłączyć przewód tulejkowy i przewód końcówki gniazda jack do tej samej szyny masy, do której wcześniej podłączyliśmy C4. Na koniec trzeba będzie podłączyć przewód z gniazda jack do portu wejściowego elementu elektronicznego, który jest podłączony do głośnika.
Teraz, gdy masz już gotowy układ, czas na połączenie głośnika z potencjometrem. W tym przypadku będziesz potrzebował 3-przewodowego kabla ze środkowym zaciskiem podłączonym do części urządzenia elektronicznego, która wysyła sygnał na zewnątrz, a pozostałe dwa końce podłączone do dwóch zacisków na potencjometrze.
Podobne tematy